Πενθήμερη εκδρομή του Γυμνασίου με Λ.Τ. Σικίνου στο Ναύπλιο

Κατά το διάστημα της 25ης-29ης Μαρτίου το Γυμνάσιο με Λ.Τ. Σικίνου πραγματοποίησε την πενθήμερη εκδρομή του στο Ναύπλιο με συνοδούς καθηγητές την κ. Αναστασία Αργέντου και τον κ. Γεώργιο Τσιαπλέ. Μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν τη δυνατότητα να επισκεφθούν μέρη με έντονο το αποτύπωμά τους στην αρχαία και τη νεότερη ελληνική ιστορία: το Ναύπλιο, την πρώτη πρωτεύουσα του νεοελληνικού κράτους, τις Μυκήνες, την πόλη που έδωσε το όνομά της σε ένα ολόκληρο πολιτισμό και συνδέθηκε με τόσους μύθους, το θέατρο της Επιδαύρου και το πανελλήνιο ιερό του Ασκληπιού. Εκτός των παραπάνω επισκεφθήκαμε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νέας Κίου και το «Κέντρο Ανακύκλωσης Αυτοκινήτων Αργολίδας Σταμάτης Ιγήπασης», όπου οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν όλα τα στάδια της ανακύκλωσης αυτοκινήτων. Μαθητές και εκπαιδευτικοί θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους χορηγούς της εκδρομής για την αμέριστη υλική και ψυχική συμπαράσταση χωρίς τους οποίους θα ήταν αδύνατο να πραγματοποιηθεί αυτό το ταξίδι: την Ιερά Μητρόπολη Σύρου και τον κ.κ. Δωρόθεο Β΄, το σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Σικίνου, το ίδρυμα Ιακώβου Σιγάλα, το Σύνδεσμο Σικινητών και τέλος το δήμαρχο Σικίνου, κ. Βασίλειο Μαράκη, ο οποίος είναι σταθερός υποστηρικτής και συμπαραστάτης του σχολείου.