Αγιασμός

Τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο του σχολείου ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Ο πατήρ Θεόδωρος Αρσενικός ευλόγησε μαθητές, διδάσκοντες και γονείς ευχόμενος σε όλους μια καλή σχολική χρονιά. Το παρών έδωσε και ο δήμαρχος κ. Βασίλειος Μαράκη, ο οποίος, αφού έδωσε τις δικές τους ευχές και καλωσόρισε τους εκπαιδευτικούς, υποσχέθηκε ότι θα είναι αρωγός και συμπαραστάτης ολόκληρης της σχολικής μονάδας για οποιοδήποτε θέμα ανακύψει. Δυο ημέρες αργότερα, ανήμερα της εορτής της ανύψωσης του Τιμίου Σταυρού, επισκέφθηκε τη Σίκινο ο Μητροπολίτης Σύρου κ.κ. Δωρόθεος, ο οποίος και αυτός με τη σειρά του έδωσε την ευλογία στα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας χαρίζοντας στους μαθητές από ένα συμβολικό δώρο.