Συμμετοχή στο Διαγωνισμό Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον

Αυτοί είναι οι 5 θεματοφύλακες. Είναι οι μοναδικοί μαθητές ηλικίας 13-15 που ζούν στο νησί. Έχουν μόλις τελειώσει με τον καθαρισμό παραλίας και βρίσκονται στο Παρατηρητήριο τους για να βεβαιωθούν ότι οι δεσμεύσεις τηρούνται. Τον Μάιο του 2018, η Σίκινος έγινε το πρώτο Ελληνικό νησί που είπε ?Αντίο? στα πλαστικά καλαμάκια. Ο Δήμος Σικίνου μαζί με το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη κατάφεραν να ευαισθητοποιήσουν την τοπική κοινωνία αναφορικά με τις απειλές της θαλάσσιας ζωής με το πρόγραμμα ?Sea Change?. Παροχές με βιοδιασπώμενα καλαμάκια, γυάλινα ποτήρια και υφασμάτινες τσάντες πολλαπλών χρήσεων ήταν μόνο η αρχή.
Το μέλλον είναι στα χέρια των 5!

Μια Αγκαλιά για τη Θάλασσα
Παρατηρητήριο Εξάλειψης Πλαστικού
Το μέλλον είναι στα χέρια των 5!

Μια φορά κ έναν καιρό, ήταν ένας ψαράς?
Ωρα 6, ξημερώνει στη Σίκινο. Ο ψαράς έχει ήδη ξυπνήσει και τακτοποιεί τα ψαρευτικά του εξαρτήματα πριν ξεκινήσει για την ψαριά του. Είναι τυχερός που ζεί σ? αυτό το μικρό νησί το οποίο έχει ξεφορτωθεί τα πλαστικά καλαμάκια έδω και ένα χρόνο. Με το σχολείο να οργανώνει συστηματικά καθαρισμούς παραλίας, με το Δήμο να έχει δημιουργήσει εργοστάσιο αφαλάτωσης και εγκαταστήσει μηχάνημα διανομής φιλτραρισμένου πόσιμου νερού, με την τοπική κοινωνία να υιοθετεί τις προτάσεις της εκστρατείας ?Sea Change? για να μειώσει το οικολογικό αποτυπώμα του νησιού, ο ψαράς δε μπορεί παρά να είναι ευγνώμων και να ΄παίξει? με τους ίδιους όρους.

Ένα Μπουκάλι και μια Τσάντα
Ένα απόγευμα απέναντι από το σχολείο μετρήθηκαν 12 οικολογικά οφέλη.
Μπορείς να εντοπίσεις κ άλλα;
Ελεύθερη πρόσβαση σε πόσιμο νερό σε όλους
Υγειονομικά πιστοποιημένο πόσιμο νερό
Γυάλινο μπουκάλι ως μια πιο υγιεινή επιλογή έναντι του πλαστικού
Υφασμάτινες τσάντες ως πιο ανθεκτικές σε αντοχή και στο χρόνο